close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
مقاله معدنی- بارگیری مواد در تونل ها Your SEO optimized title
بارگیری مواد در تونل ها
دوشنبه 30 فروردين 1395 ساعت 12:3 | بازدید : 139 | نویسنده : مجید ظفری | ( نظرات )

بسته به ابعاد مقطع و طول تونل برای بارگیری مواد به داخل وسایل حمل و نقل، ماشین آلات مختلفی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

 

۱- وسایل بارگیری دستی:
بارگیری دستی به وسیله بیل معمولی و توسط کارگر انجام می گیرد. در این روش معمولا دو نفر کارگر مواد حفر شده را در داخل واگون یا فرقون بارگیری می کنند. گرچه راندمان این روش پایین است ولی در بسیاری از تونل های معمولی ایران، متداول است مخصوصا معادن زغال سنگ و کرومیت و همچنین در بعضی موارد که ابعاد تونل کوچک باشد و نتوان از ماشین های بارگیری استفاده کرد، روش منحصر به فردی به شمار می رود.

 

۲- بیل مکانیکی پشت انداز (Overhead Loader):

بیل مکانیکی پشت انداز (Overhead Loader)

این وسیله به لودر پشت انداز یا لودر خاک بر سر نیز مشهور است. این وسیله به علت ابعاد کم و قابلیت مانور زیاد و نیاز به فضای کم در بارگیری مواد در سینه کار تونل و نیز کارگاه استخراج مورد استفاده قرار می گیرد. جام این لودر که معمولا بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ لیتر گنجایش دارد، ابتدا در کف و سپس از روی خود دستگاه به پشت حرکت می کند و بار را به وسیله باربری منتقل می سازد. این لودر میتواند روی ریل، چرخ لاستیکی یا چرخ زنجیری حرکت کند.
نمونه ای از این لودر به صورت چرخ لاستیکی در معدن هجدک کرمان موجود می باشد که هنوز هم در حال کار می باشد. در کنار این لودر یک رکاب تعبیه شده تا کارگر بتواند بر روی آن ایستاده و لودر را هدایت نماید. این لودرها معمولا با نیروی هوای فشرده کار می کنند ولی نمونه های برقی و دیزلی از آن نیز ساخته شده است.

بیل مکانیکی پشت انداز (Overhead Loader)

لودر دارای بازویی است که آن بازو برآمدگی دارد تا هنگام حرکت بارگیری واگن همراه لودر حرکت کند. پس از پر شدن واگن، واگن با دست یا توسط یک پیستون هوای فشرده (لگدزن) به عقب رانده می شود. لودر پشت انداز معمولا تا فاصله ۱۰۰ متری تحرک موثر دارد ولی در فواصل بیشتر توان باربری آن کم می شود.

بیل مکانیکی پشت انداز (Overhead Loader)

بعضی از بارکننده ها در قسمت عقب محفظه مخصوصی دارند که مواد داخل صندوقچه مستقیما به داخل آن می ریزد و پس از پر شدن محفظه، بیل حرکت می کند و آن را داخل واگون های بزرگ و یا به داخل نوار نقاله ای که پشت جبهه کار قرار گرفته تخلیه می کند. از جمله ویژگی های بارکننده ها، نحوه تخلیه جام آنهاست. دستگاه های جدید به گونه ای طراحی شده اند که در مقاطع کم نیز بتواند به خوبی بارگیری کند. در این ماشین سیستم توسط زنجیر و مکانیکی بود ولی دستگاه های جدید با سیستم قدرتمند هیدرولیک کار می کند.

 

۳- بار کننده های پهلوریز (Side Dumper Loader):

بار کننده های پهلوریز (Side Dumper Loader)


بار کننده پهلوریز (کف کن) با نیروی هوای فشرده و یا موتور دیزلی کار می کند. بیشتر کارهای مکانیکی بار کننده، توسط تجهیزات و ابزار آلات هیدرولیکی است. پهلوریزها روی چرخ زنجیری حرکت می کنند و تفاوت آنها با پشت اندازها در این است که لودرهای پهلوریز بار را به کنار می ریزند. پهلوریزها بیشتر در پیشروی تونل و مقاطع متوسط تا بزرگ به کار گرفته می شوند.

بار کننده های پهلوریز (Side Dumper Loader)

بار کننده های پهلوریز (Side Dumper Loader)

توان بارگیری بار کننده های پهلوریز به علت جام بزرگتر و به لحاظ اینکه بار را به ارتفاع کمتر از پشت اندازها بلند می کنند. از بارکننده های پهلوریز می توان گذشته از بارگیری، استفاده دیگری نظیر نصب وسایل داخل تونل کرد. کف کن ها در ابعاد کوچک ساخته می شوند تا بتوانند در تونل های کم مقطع کار کنند. این لودرها در پاره ای از معادن که ضخامت لایه زیاد است در کارگاه استخراج نیز به کار گرفته می شوند.

 

۴- لودر LHD:

لودر LHD

لودر LHD نام خود را از سه کلمه Load یعنی بارگیری Haul یعنی باربری و Dump به معنای باراندازی گرفته اند. شاید بتوان به این وسیله بارکننده-بارکش یا بارکننده-باربر نیز گفت. این لودر قادر است گذشته از بارگیری، مواد را تا میزان قابل توجهی باربری و در پایان یکجا و سریع تخلیه کند. موتور محرک لودرها دیزل یا الکتریکی و گاهی ترکیب این دو است. لودر دارای یک جام به ظرفیت چند صد لیتر تا چند متر مکعب است. مزیت بزرگ لودرهای LHD در عدم وابستگی آنها به شیب است. بدین منظور که این وسایل قادرند بار را در شیب های مختلف به طرف بالا یا پایین باربری کنند، این امر در کوتاه کردن شبکه معدن و یا کوتاه کردن مسیر باربری حائز اهمیت است.

لودر LHD

هرچند این لودرها قادرند سنگ های سینه کار پیشروی تونل را بارگیری و باربری کنند ولی این کار در مسیرهای طولانی محدودیت اقتصادی دارند. در موادی که لودر روی سنگ های سخت و بزرگ کار می کند، نصب زنجیر بر روی چرخ های لاستیکی آن مناسب و اقتصادی ایت چرا که از فرسودگی بیش از حد لاستیک ها جلوگیری می کند.
توجه داشته باشید که این لودر ها در معادن مکانیزه با سطح مقطع متوسط تا بزرگ کاربرد دارد و همچنین به خاطر ارتفاع کم لودر به راحتی در سینه کار قایل استفاده است. در معادن پیشرفته که با رمپ طراحی شده اند یکی از مناسب ترین وسایل برای استفاده همین لودرهای LHD می باشد.
نوعی از این لودر ساخته شده که بار را در جام نگه نمی دارد بلکه به داخل ظرف پشت خود می ریزد، این ظرف به کمک سیستم هیدرولیکی بار را خالی می کند؛ به این لودرها خود بارگیر (Auto Loader) می گویند و در معادن فلزی کشورهای اسکاندیناوی این لودرها کاربرد بیشتری دارند.

نسل جدید این لودرها با ابعاد مختلفی ساخخته می شود که رابطه مستقیم با ابعاد تونل و میزان تولید دارد که در زیر چند نمونه از مدل های جدید را مشاهده نمایید: