close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
مقاله-ماشین معدنی-هاواژ Your SEO optimized title
ماشین هاواژ
شنبه 07 فروردين 1395 ساعت 23:44 | بازدید : 120 | نویسنده : مجید ظفری | ( نظرات )

برای عملیات در معادن روباز، این ماشین ها معمولا بر روی ریل حرکت می کنند ولی استفاده از ماشین هایی که روی کامیون های چرخ لاستیکی یا جک های حمایت کننده سوار شده اند، قابلیت مانور و انتقال سریعتر را به دست می دهد. بعضی از معادن اقدام به نصب بازوی برش دهنده بر روی صندوقه بکهوی هیدرولیک کرده اند و بدین ترتیب یک ابزار بسیار متحرک و قابل برای ایجاد برش در هر جهتی به دست آورده اند.
شکل زیر نمون های از این ماشین را که در معادن زغالی است نشان می دهد

 

و شکل زیر هم نمونه ای را که در معادن سنگ تزئینی و نما به کار گرفته می شود را نشان می دهد.

Havazh machine  (7)

موارد استعمال
از ماشین هاواژ برای ایجاد برش در معادن زیرزمینی و همچنین در استخراج سنگ های ساختمانی و نما، استفاده می شود.

استفاده از ماشین هاواژ در معادن زیرزمینی
در عملیات چالزنی و آتشباری در معادن زغالی، ایجاد یک سطح آزاد ثانویه در جبهه کار با استفاده از یک برش افقی رایج است. این برش به وسیله زنجیری که مجهز به یک سری ناخن هایی از جنس کربور تنگستن می باشد و نقش ابزار برش را ایفا می کند، صورت می گیرد. این ناخن ها معمولا در پنج زاویه مختلف قرار می گیرند تا حرکت زنجیر در سنگ را تسهیل نمایند. با ایجاد این سطح آزاد عملیات آتشباری با کیفیت بهتری انجام می شود.


Havazh machine  (1)

به طور کلی استفاده از این ماشین در چنین معادنی، شامل موارد زیر می شود:
• ایجاد زیر برش: اصلی ترین وظیفه این نوع ماشین ایجاد زیربرش افقی در نزدیکی سطح زمین می باشد. بیشتر این ماشین ها به گونه ای ساخته می شوند که از طرف راست به چپ در سنگ ایجاد برش نمایند، به همین دلیل معمولا زنجیرها طوری آراسته شده اند که عملیات برش آن ها در سمت چپ بازو صورت می گیرد و سمت چپ زنجیر در حال کشش می باشد.
• ایجاد برش قائم در جبه هکار: این برش معمولا از بالای لایه به سمت پایین آن صورت می گیرد و در این حالت بازوی ماشین باید ۹۰ درجه دوران کند. ابتدا ماشین با سرعت خیلی کم به سمت جلو حرکت می کند تا عمق برش مورد نظر به دست آید، سپس عملیات برش از بالا به پایین در جبهه کار انجام می شود. پس از آن درحالی که زنجیر همچنان در حال چرخیدن است، ماشین آهسته به عقب حرکت می کند تا بازو از داخل جبهه کار خارج شده و مواد چسبیده به آن نیز پاک شود.
• ایجاد برش در سقف و کف: با تغییر وضعیت قرارگیری ماشین و بازوی آن، از این ماشین می توان برای ایجاد برش در سقف و کف کارگاه نیز استفاده نمود.


Havazh machine  (23)

البته در معادن زغال جت آب روی هاواژ نصب می گردد تا هم از تولید گرد و غبار جلوگیری کند هم سرعت حفاری را بالا برده و دمای تیغه ها را کمتر کند تا عمر کارکرد آن بیشتر گردد. همچنین اصطکاک به وجود آمده کمتر شده و گرمای آن نیز خنثی می گردد تا باعث شعله ور شدن زغال نگردد.

 

استفاده از ماشین هاواژ در استخراج سنگ های تزئینی و نما
یکی از فرآیندهای استخراج سنگ های تزئینی و نما، ایجاد برش اولیه می باشد. منظور از برش اولیه، فعالیتی است که به منظور برش بلوک سنگ های بزرگ از توده برجای سنگ تزیینی و نما مورد استفاده قرار می گیرد که بای=د سعی شود حتی الامکان هنگام استخراج، صفحات صاف و نقش های زیبای داخلی سنگ در صفحه برش قرار گیرد. معمولاً برای انجام برش بلوک اولیه یک سری برش عمودی و یک سری برش افقی انجام می شود. برش های عمودی از بالاترین سطح و برش های افقی از پایین ترین سطح انجام می گیرند. یکی از راه های ایجاد برش اولیه در سنگ، استفاده از ماشین هاواژ می باشد. شکل زیر استفاده از ماشین هاواژ را در ایجاد برش اولیه در یک معدن سنگ ساختمانی را نشان می دهد.


در شکل زیر نحوه ایجاد برش های مختلف در سنگ های ساختمانی و نما توسط ماشین هاواژ نشان داده شده است. در این شکل حالت اول تا پنجم به ترتیب بیانگر ایجاد برش افقی در پایین، ایجاد برش افقی در بالا، برش عمودی در ارتفاع ماشین، برش عمودی بازو پایین و برش در هر زاویه می باشند.

 

مشخصات فنی، قدرت و ظرفیت
مشخصات فنی و ظرفیت ماشین های هاواژ در جدول زیر نشان داده شده است:

 

انواع ماشین هاواژ
ماشین هاواژ ریلی
حرکت اکثر ماشین های هاواژی که در معادن سنگ های تزئینی به کار می روند و برخی از ماشین هایی که در معادن زغالی برای ایجاد زیربرش استفاده می شوند، روی ریل های مخصوص این ماشین صورت می گیرد. شکل زیر نمونه ای از این ماشین را که در معادن زغالی به کار می رود را نشان می دهد.


و این شکل هم نمونه ای را که در معادن سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد را نشان می دهد.

 

ماشین هاواژ مورد استفاده در تونل
مدل هایی از این ماشین که در تونل ها (معادن زیرزمینی) به کار می روند، به لحاظ ساختمانی کمی متفاوت می باشند. در این نوع ماشین ها، کنترل ماشین از آن جدا بوده و حرکت ماشین بر روی داربستی صورت می گیرد که بین کف و سقف معدن قرار گرفته است و فشار را به سقف و کف وارد نموده و حرکت مستقیم و صحیح ماشین را تضمین می نماید. نمونه این ماشین در شکل زیر امده است

 

ماشین هاواژ اتوماتیک (چرخ زنجیری)
نوع دیگری از این ماشین که هم در معادن زیرزمینی و هم در معادن روباز کاربرد دارد، نوع هاواژ اتوماتیک می باشد که دارای چرخ زنجیری بوده و دیگر نیازی به ریل ندارد و هر جا که لازم باشد قابل به کارگیری است. نمونه ای از این ماشین در شکل زیر آورده شده.

 

زغال برهای چرخ لاستیکی
این نوع از ماشین های هاواژ بر روی یک ماشین که دارای چرخ های لاستیکی می باشد، نصب شده اند. این ماشین ها قابلیت مانور بیشتری نسبت به سایرین دارند.

 

قسمت های اصلی
به طور کلی این ماشین بر حسب نوع آن از اجزای زیر تشکیل شده است:
۱- شاسی (Frame)
۲- واحد محرکه (موتور)
۳- بازو (Arm)
۴- تابلوی کنترل (Control Panel)

شاسی
شاسی قسمتی از ماشین است که تمامی تجهیزات ماشین روی آن نصب شده و در واقع چارچوب ماشین را تشکیل می دهد و با حرکت آن روی ریل یا چرخ می توان ماشین را جابجا کرد.

موتور
موتور وظیفه حرکت ماشین، زنجیر و بازوی ماشین را دارد. ماشین برش سنگ دارای دو الکتروموتور می باشد. یکی به منظور برش سنگ و دیگری برای حرکت ماشین به کار می رود. سرعت ماشین و سرعت چرخش زنجیر و حرکت بازو به طور هیدرولیک و قابل تنظیم می باشد. برای خنک نمودن زنجیر لازم است، پیوسته جریان آب در شیار سنگ برقرار باشد.

بازو
بازوی ماشین در حقیقت اصلی ترین قسمت ماشین است که عملیات برش توسط آن صورت می گیرد. طول این بازو ثابت بوده و ۶ متر می باشد. به دور این بازو زنجیری قرار گرفته که روی آن سگمنت هایی از جنس الماس یا مواد مخصوص دیگر که با توجه به خصوصیات سنگ انتخاب می شود، قرار گرفته است. زنجیر ماشین های مورد استفاده در معادن زغالی دارای ناخن هایی (مته) است که عملیات برش را انجام می دهند. بسته به نوع خصوصیات سنگ، سگمنت های استفاده شده دارای اشکال مختلفی نظیر مربعی، دایره ای، بیضوی یا مخروطی باشند. بعضی از این سگمنت ها قابل تعویض بوده و بعضی دیگر بر روی پایه خود جوش داده شده اند نمونه سگمنت ها و ناخن های مورد استفاده در این ماشین در شکل زیر آورده شده

نمونه هایی از سگمنت های ماشین هاواژ برای استخراج سنگ های تزئینی


نمونه هایی از ناخن ها و مته های ماشین هاواژ برای استخراج زغال سنگ

 

زنجیر روی بازو به سرعت می چرخد و با خراشیدن و ساییدن سنگ در آن ایجاد برش می کند و تراشه های ایجاد شده نیز توسط آب شسته می شوند. با گردش زنجیر و حرکت بازو ، شیاری به ضخامت ۲۸ تا ۴۲ میلیمتر در سنگ ایجاد می شود

تابلوی کنترل
تابلوی کنترل مرکز هدایت ماشین است که عملیات ماشین از طریق آن تحت کنترل و فرمان قرار می گیرد. این واحد ممکن است به صورت جزئی از بدنه ماشین باشد و یا اینکه از آن جدا بوده و قابلیت به کار گیری از راه دور را داشته باشد که در این صورت آزادی عمل بیشتری به اپراتور ماشین داده خواهد شد.

عملکرد در انواع زمین
ماشین های هاواژ بسته به نوع آن ها هم به صورت تر (نیازمند شستشوی تراشه ها با آب) و هم به صورت خشک قابل کاربرد هستند. نوع دوم در مناطق خشک و یا مناطق سردسیر با دمای هوای زیر صفر درجه کاربرد دارد. شکل زیر نمونه ماشین هاواژ خشک را نشان می دهد. ماشین های هاواژ که از دهه ۷۰ میلادی در معادن زغال سنگ به کارگرفته شده و هم اکنون نیز به میزان زیادی در معادن سنگ استفاده می شوند، بیشتر برای معادن و سنگ هایی مانند مرمر، تراورتن و سنگ هایی با سایندگی و سختی متوسط مناسب بوده و معمولا برای سنگ گرانیت غیر قابل کاربرد می باشند. همچنین از این ماشین ها در معادن سنگ آهک، نمک، گچ و پتاس نیز استفاده می شود.


این برش گرها انحصارا برای ایجاد برش های اولیه در زوایای مختلف به کار می روند، در حالی که برای استفاده در عملیات قواره کردن بلوک مناسب نیستند. استفاده بهینه از این برش گرها هنگامی میسر می شود که سنگ دچار شکستگی اندکی است و تجانس بافتی خوبی دارد. با توجه به تاثیر گذار بودن مراحل آغازین آماده سازی و برش بر زمان کل عملیات، بهتر است از برش های نسبتا طویل استفاده شود تا بازده تولید رضایت بخش شود. در معادنی که امکان ایجاد برش های طویل وجود داشته باشد، ماشین برش قادر است به صورت پیوسته و در طول ده ها متر کار کند، با این حال برای به دست آوردن برش هایی منظم لازم است تا از هموار بودن سطحی که ماشین برش در آنجا نصب می شود اطمینان حاصل کنیم. برش گرهای زنجیری جزء لاینفکی از ماشین هایی هستند که اختصاصاً برای استخراج زیرزمینی ساخته شده و در بسیاری از معادن مهمترین ماشین تولیدی به شمار می آیند. در معادن روباز به ویژه جاهایی که وضعیت معماری و هندسی بسیار منظمی داشته و تراس ها کم ارتفاع هستند، از برش گرهای زنجیری به منظور ایجاد برش های عمودی و افقی استفاده می شود. بدین ترتیب استفاده تلفیقی از برش گرهای زنجیری و برش گرهای سیم الماسه میسر و امکان جدا ساختن مستقیم بلوک با استفاده از برش اولیه فراهم می شود. مراحل کار نیاز به کنترل و نظارت دقیق بر ماشین ندارد، با این وجود در مواردی که سختی سنگ مورد بهره برداری در برخی قسمت ها به صورت اتفاقی تغییر می کند، حضور اپراتور ماهر لازم است. بازده حاصل از چند متر مربع در ساعت تا ۱۲-۱۴ متر مربع در ساعت متغیر است.

 

برای دسترسی به بانک مقالات ، پایان نامه ها، گزارشهای کارآموزی و .... به سایت ما مراجعه نمایید.

 

 worldofdanesh.etl24.com

 

 

برچسب‌ها: مقاله ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نت پاپ آپ در تاریخ : 1395/1/10 - - گفته است :
سلام
وبلاگ خوبی داری
اگر دوست داری از وبلاگت درامد کسب کنی یه سر به سایت من بزن
100% واقعی و تضمینی

www.NetPopUp.ir

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

 
تبلیغات
[-Text1-]
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری :
رمز عبور :

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آرشیو مطالب
تبادل لینک هوشمند
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان دنیای مقالات و نرم افزارها وآدرس http://worldofdanesh.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 59
:: کل نظرات : 4

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 24

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 41
:: باردید دیروز : 55
:: بازدید هفته : 41
:: بازدید ماه : 362
:: بازدید سال : 362
:: بازدید کلی : 12,617