close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
مقاله- معدنی- ماشین آلات Your SEO optimized title
نگاهی به اکسکاواتورهای جام چرخشی
جمعه 06 فروردين 1395 ساعت 13:1 | بازدید : 171 | نویسنده : مجید ظفری | ( نظرات )

اکسکاواتور جام چرخشی

اکسکاواتور جام چرخشی یا ریکلایمر(Ricklimer) یکی از بزرگترین انواع ماشین آلات بارگیری در معادن می باشد. اساس کار ماشین این استوار است که یک چرخ دوار بزرگ که محور آن افقی است و دارای تعداد زیادی (تا ۲۴) جام است توسط ناخنهای فولادی مواد را کنده ، به بالا می برد و سپس در حرکت دورانی خود مواد را بوسیله نقلیه منتقل می کند. این وسیله در معادن لیگنیت ، بنتونیت ، خاک رس (کلیه موادی که دارای مشخصات مکانیکی مشابه است) و معادنی که بصورت نواری هستند ، بخوبی و با رغبت بکار می رود.در بعضی معادن بزرگ مثل معادن سنگ آهن گل گهر ، چغارت و چادرملو به منظور همگن سازی بار ورودی به کارخانه فرآوری و همچنین ذخیره سنگ آهن مورد نیاز کارخانه فرآوری در زمان هایی که معدن قادر به تامین سنگ آهن نمی باشد، ابتدا ابتدا سنگ آهن خرد شده توسط سنگ شکن را در دپوهای بزرگی که توسط دستگاه استاکر ایجاد می شود ذخیره می کنند سپس با استفاده از ریکلایمر از این دپوها برای تامین خوراک ورودی به کارخانه بارگیری انجام می شود.از این ماشین برای بارگیری و حمل در فاصله ی محدود استفاده می شود.

در این اکسکاواتورها تعداد ۶ تا ۱۸ صندوقه روی محیط یک چرخ نصب شده‌اند. با گردش چرخ مواد به وسیله صندوقه‌هایی که روی آن نصب شده حفر شده و وارد چرخ می‌شوند و از آنجا به نوار نقاله واسطه و سپس به نوار نقاله اصلی برای انتقال به نقطه تخلیه فرستاده می‌شوند. ماشین بیل چرخشی در قیاس با شاول و دراگ لاین از ساختار کاملاً متفاوتی برخوردار است. غیر از تفاوت در ساختار از نظر عملکرد مانند نفوذ در سینه کار، پر کردن جام، چرخش و دمپ نیز با شاول و دراگ لاین تفاوت دارد. در ماشین بیل چرخشی به دلیل اتلاف وقت بسیار کمی که بین بارگیری، حمل و دمپ وجود دارد جزو ماشین‌های پیوسته معدنی محسوب می‌گردد. شکل ۱ قسمت‌های مختلف اکسکاواتورهای جام چرخشی را نشان می دهد. قسمت‌های عمده این ماشین شامل صندوقه، چرخ، وسیله حرکتی، نقاله‌های واسطه و تجهیزات کمکی است. ظرفیت جام هر چرخ در هر ماشین متفاوت و بین ۵/۰ تا ۶/۴ متر مکعب متغیر است. در حفر مواد ساینده باید صندوقه‌ها مجهز به دندانه‌های مناسب باشند (کار بید تنگستن) در کار با مواد یخ زده در هوای سرد زمستان صندوقه‌ها به مشعل یا گرم کننده برقی مجهز هستند. هنگامی که ماشین چرخ جام‌دار خود را به داخل سینه کار فرد می‌برد با چرخش چرخ خود در داخل مواد جام خود را پر می‌کند. چرخ ضمن چرخیدن به سمت راست و چپ نیز چرخش می‌کند و با این حرکت موجب می‌شود. یک سینه کار قوسی به وجود می‌آید. به محض تمام شدن باطله‌های یک قوس چرخ جام دار پایین آورده می‌شود و در یک افق جدید شروع به باطله برداری و ایجاد قوس جدید می‌کند و این روند تا عمقی از سینه کار که ماشین باید دسترسی حاصل کند ادامه پیدا می‌کند. پس از این مرحله چرخ جام‌دار به بالای سینه کار یا باطله‌ها حرکت داده می‌شود و عملیات را در قسمت بعدی شروع و به مانند سیکل قبلی تکرار می‌کند. وسیله حرکتی اکسکاواتورهای بیل چرخشی، چرخ زنجیری است و به گونه‌ای طراحی می شود که بتواند حرکت ماشین را بر روی زمین با حداقل فشار وارده تأمین کند. فشار وارده به زمین توسط دراگ لاین و شاول‌ها حدود۳۰ psi است به همین جهت حرکت آنها در زمین‌های سست دچار اشکال می‌شود. در حالی که این فشار در اکسکاواتورهای بیل چرخشی تا ۱۱ psi کاهش یافته و از امتیازات این ماشین محسوب می‌شود.

 

جام‌های چرخ پس از پر شدن در هر چرخش و بالا آمدن مواد خود را به داخل تسمه نقاله ریخته و این نقاله باطله‌ها را به منظور تخلیه و دمپ کردن در محل از پیش تعیین شده به داخل تسمه نقاله تخلیه کننده منتقل می‌کند. طول تسمه نقاله تخلیه کننده به حدی است که از شعاع تخلیه بزرگترین شاول و دراگ لاین زیادتر است. یکی از تجهیزات کمکی اکسکاواتورهای بیل چرخشی، پل متحرک باربری است، که برای انتقال مواد از جبهه کار به نقاط مورد نظر که از محل کار ماشین دور است، استفاده می‌شود. چنان‌چه از کامیون برای انتقال مواد استخراجی استفاده شود نیازی به این وسیله نیست ولی چنان چه از نوار نقاله یا ریل برای انتقال مواد استفاده شود می‌توان از آن استفاده نمود. با استفاده از این وسیله باربری می‌توان در آن واحد از بیش از دو پله با یک دستگاه آکسکاواتور بیل چرخشی بهره‌برداری کرد و از ایجاد هر گونه وقفه جلوگیری کرد. کاربرد اکسکاواتور بیل چرخشی به دلیل نداشتن ساختمان مستحکم و نیروی کندن زیاد استفاده‌اش محدود به برداشتن باطله‌های نرم که شامل خاک‌های روی باطله، رس، ماسه و شیل نرم و همچنین مواد معدنی مانند فسفات، بوکسیت، زغال سنگ و لیگنیت می‌شود. سنگهای سخت‌تر سخت‌تر از مواد یاد شده می‌تواند به ناخن‌های جام و خود جام آسیب برساند. به همین دلیل از ماشین بیل چرخشی برای انتقال همه باطله‌های روی زغال به کار برده نمی‌شود.

در معادنی که از ماشین‌ بیل چرخشی استفاده می‌کنند غالباً از آن برای برداشتن خاک‌های روی باطله و باطله و باطله‌های نرم بالایی استفاده می‌کنند غالباً از آن برای برداشتن خاک‌های روی باطله و باطله‌های نرم بالایی استفاده می‌شود و برای برداشتن باطله‌های تحتانی و سخت‌تر از شاول‌های لایه بردار و یا دراگ لاین استفاده می‌شود. مواد باطله روی مواد معدنی که دارای پوشش‌های گیاهی و جنگلی هستند و موادی که هنگام حفر به صورت قطعات بزرگ جدا می‌شوند برای کار با این ماشین‌ها مناسب نیستند، به طور کلی موادی که برای جابجایی آنها عملیات آتشباری ضروری است برای کار با این اکسکاواتورها مناسب نیستند. این اکسکاواتورها قادرند تا دهها متر بالاتر یا پایین‌تر از سطح ایستاد خود را استخراج کرده و انتقال دهند. در تهیه طرح عملیاتی این ماشین‌ها باید توجه شود که ماشین حداقل مانور در حرکت را انجام دهد. در شرایط فعلی کارآیی ماشین‌های بیل چرخشی افزایش یافته به نحوی که ماشین بیل چرخشی قادر است مواد نرم را از دیواره یک سمت معدن با ظرفیت ۱۱۴۷ تا ۱۵۲۹ متر مکعب در ساعت را تا فاصله ۱۳۰ متری در سمت دیگر دمپ کند. در آلمان که بزرگترین ماشین بیل چرخشی جهان را مورد استفاده قرار می‌دهد. (مبدا ۱۹۹۲) ظرفیت تولید این ماشین تا ۹۱۷۵ متر مکعب در ساعت می‌رسد، این ماشین در یکی از معادن زغال سنگ قهوه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

روش‌های استخراج اکسکاواتور جام چرخشی

به طور کلی دو روش استخراج وجود دارد:
۱) روش برش یکسره یا سرتاسری (Dropping): در مواردی که جبهه کار را سنگ‌های نسبتاً سخت تشکیل می‌دهد و انتقال مواد به وسیله نوار نقاله صورت می‌گیرد انتخاب این روش مناسب است با این روش می‌توان اندازه کلوخه‌ها را کنترل و به علاوه ماشین حداقل حرکت را خواهند داشت. ضمناً کمترل عمق برش ماشین آسان تر است.
۲) روش استخراج پله‌ای: از این روش برای استخراج مواد هموژن، با مقاومت یکنواخت که در هنگام حفر قطعات بزرگ ایجاد نمی‌کنند، استفاده از این روش در پله‌های بالایی هنگام استخراج مواد به هم فشرده یا یخ زده ایجاد قطعات بزرگی می‌کند که انتقال آنها ایجاد اشکال کرده و موجب افزایش زمان کار می‌شود. در چنین مواردی برش سرتاسری مناسب‌تر است.

Excavator [www.mining-eng.ir] (5)

 

عوامل موثر در طراحی اکسکاواتور جام چرخشی

ساختمان بیل چرخشی از مجموعه بسیار پیچیده‌ای تشکیل شده‌است که هر یک از این مجموعه‌ها در هر لحظه از عملکرد خاصی برخوردار است. به دلیل فراوانی این مجموعه امکان ارائه رابطه یا فرمول خاصی که بیان‌گر عملکرد این مجموعه‌ها باشد دشوار می‌باشد و به همین دلیل در طراحی ماشین به منظور استخراج ماده معدنی به دو عامل بیش از سایر عوامل دیگر توجه می‌شود. این دو عامل عبارتند از خاصیت حفر ناپذیری خاکها یا مقاومت خاکها در مقابل نفوذ ماشین و دیگری قدرت مورد نیاز ماشین است. ماشین بیل چرخشی ایده‌آل‌ترین ماشین برای استخراج مواد نرم است. بدین علت حفر ناپذیری خاک حساس‌ترین پارامتری است که در عملکرد ماشین تأثیر خواهد گذاشت. به طور کلی خاکها را براساس آسانی برداشتشان به سه گروه زیر طبقه‌بندی می‌کنند:
– خاک‌هایی که امکان استخراجشان با بیل ماشین میسر است مثل ماسه، گراول و سیلت
– خاک هایی که قبل از آن که استخراجشان میسر شود باید به کمک بیل یا جام ماشین شل شوند. مثل لایه‌های رسی
– موادی که استخراجشان به کمک انفجار امکان‌پذیر خواهد بود مثل ماسه سنگ و شیل‌های سخت.

 

تقسیم‌بندی مواد بر حسب موارد فوق، کلی است و برای طراحان ماشین چرخشی نمی‌تواند مفید واقع گردد به همین جهت خاک‌ها را براساس حفرپذیری تقسیم بندی کرده‌اند. متأسفانه در این روش یک تقسیم‌بندی مشترک و یکسان وجود ندارد، بعضی از روش‌ها که براساس حفر پذیری توسعه داده شده‌اند عبارتند از:
• میزان حفر پذیری خاک براساس مقدار نیروی لازم جهت نفوذ در یک واحد از طول خاک اندازه‌گیری می‌شود. بر حسب کیلوگرم نیرو بر سانتی متر خاک.
• میزان حفرپذیری خاک براساس میزان نیروی لازم جهت نفوذ در یک واحد از سطح خاک اندازه‌گیری شود. بر حسب کیلوگرم نیرو بر سانتی‌متر مربع خاک
• میزان حفرپذیری خاک براساس میزان نیروی لازم جهت نفوذ در یک واحد از حجم خاک اندازه‌گیری می‌شود برحسب کیلوگرم نیرو در سانتی‌متر مکعب خاک

در سال ۱۹۶۴ پروفسور N.G.Do mbrowsky در پراگ براساس نیروی حفرپذیری در واحد سطح از خاک خاک‌ها را به گروه تقسیم‌بندی کرده است:
I. خاک‌های نرم و سبک که نیروی لازمه جهت حفر یا نفوذ در آنها بین ۸/۱ تا ۵/۲ کیلوگرم در سانتی‌متر مربع متغیر است.
II. خاک‌های نیمه سخت که نیروی لازمه جهت حفر یا نفوذ در آنها بین ۳ تا ۵/۶ کیلوگرم در سانتی‌متر مربع متغیر است.
III. خاک‌های سخت که نیروی لازمه جهت حفر یا نفوذ در آنها بین ۷ تا ۱۸ کیلوگرم در سانتی‌متر مربع متغیر است.

از آن‌جایی که ماشین بیل چرخشی ابتدا توسط آلمانی‌ها توسعه داده شده است و در بیش از ۱۵۰ معدن در این کشور از این نوع ماشین استفاده می‌شود و آن ها بررسی حفرپذیری خاک‌ها را براساس واحد نیرو در واحد طول خاک انجام داده‌اند لذا تقسیم‌ بندی آن ها متداول است. در زیر تقسیم‌ بندی پروفسور N.G.Do mbrowsky براساس قابلیت حفرپذیری بر حسب کیلوگرم در سانتی‌متر آورده شده است:
+ خاک‌های نرم و سبک که نیروی حفر پذیری آنها تا ۲۰ کیلوگرم در سانتی‌متر در تغییر است مثل ماسه و گراول
+ خاک‌های نیمه سخت که نیروی حفرپذیری آنها بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم در سانتی‌متر در تغییر است مثل مواد کاملاً فشرده شده و رس‌های پلاستیکی.

 

ظرفیت تولید اکسکاواتور جام چرخشی از نظر تئوریک

میزان تولید اکسکاواتور بیل چرخشی به ظرفیت جام و تعداد تخلیه در ثانیه بستگی دارد. که در آن Qt میزان تولید بر حسب متر مکعب در ساعت، C ظرفیت اسمی صندوقه‌ها، Ns تعداد صندوقه‌هایی که در ثانیه تخلیه می‌شود. اما ظرفیت فوق فقط در صورتی استحصال می شود که ضریب پرشوندگی جام‌ها ۱ باشد لذا بهتر است فرمول فوق در ضریب پرشوندگی ضرب شود تا ظرفیت واقعی تولید بدست آید.

Qt = C.Ff.Ns.3600

اما برای محاسبه Ns از فرمول زیر می‌توان بهره برد: که در آن V سرعت برش چرخ بر حسب متر بر ثانیه، NB تعداد صندوقه‌ها بر روی چرخ و d قطر چرخ بر حسب متر است. سرعت دوران چرخ با توجه به توانایی چرخ برای تخلیه صندوقه‌ها و غلبه بر نیروی گریز از مرکز محدود می‌شود. به طور تئوری ماکزیمم سرعت دوران باید به اندازه‌ای باشد که تخلیه صندوقه امکان‌پذیر باشد. از نظر ریاضی: که در آن M جرم مواد موجود در صندوقه R.(kg) شعاع چرخ g,(m) شتاب جاذبه است. از لذا: با توجه به شکل چرخ جام دار که ماکزیمم سرعت چرخ نمی‌تواند از ۵ متر در ثانیه تجاور کند، لذا عملاً سرعت چرخ (V) بین ۴/۰ تا ۶/۰ برابر ماکزیمم سرعت چرخ می‌باشد. انتخاب سرعت دوران چرخ عمدتاً بستگی به نوع موادی دارد که باید حفر شوند. اگرچه ممکن است برای حفر مواد سخت سرعت دوران بیشتری به کار رود ولی در این حالت ماکزیمم بازدهی بدست نخواهد آمد. در ماشینی با بازده مشخص با دو برابر کردن سرعت دوران چرخ، میزان موادی که توسط هر صندوقه حفر می‌شود نصف خواهد شد، بنابراین کارآیی حفر ماشین کاهش خواهد یافت. رابطه بین قابلیت حفر و ظرفیت اکسکاواتور در ساعت به صورت رابطه زیر بیان می‌شود. که در آنQ1 و Q2 ظرفیت اکسکاواتور در ساعت در خاکهایی با مقاومت حفر F1 و F2 می‌باشد. مثال: یک دستگاه اکسکاواتور بیل چرخشی دارای ۱۰ صندوقه به ظرفیت اسمی ۵/۲ متر مکعب است. چرخ دارای قطر ۱۵ متر و سرعت برش ۴/۰ متر بر ثانیه است. برای حفر موادی با مقاومت حفر kg/cm 25، ظرفیت تولید ماشین m3/h 500 است، در صورتی که سرعت چرخ تغییر نکند، ضریب پرشدن صندوقه چقدر خواهد بود، در صورتی که حفر در مواردی با مقاومت حفر kg45 انجام شود؟ حل: برای حالت اول حفر در مواردی با مقاومت حفر ۲۵ صورت می‌گیرد مقدارFf برابر است با: که نتیجه می‌گویم هرچه نیروی لازم برای حفر کمتر شود ضریب پرشوندگی افزایش می‌یابد و عکس آن نیز صادق است.

 

قدرت مورد نیاز اکسکاواتورجام چرخشی

با توجه به نیروی حفر پذیری لازم قدرت مورد نیاز ماشین را می‌توان محاسبه کرد. در سال ۱۹۶۴، راسپر فرمول خاصی جهت قدرت مورد نیاز ارائه کرده است که تاکنون رایج‌ترین رابطه محسوب می‌شود. که در آن P قدرت مورد نیاز ماشین بر حسب کیلو وات، F نیروی مخصوص کندن یا حفر بر حسب نیوتن بر متر، Q میزان تولید مورد نیاز بر حسب متر مکعب در ساعت، N تعداد جام‌های تخلیه شده در ساعت، R شعاع چرخ بر حسب متر، e راندمان ماشین و C عدد ثابتی است که نسبت ارتفاع پله (h) یا ارتفاع سینه کار به قطر چرخ (d) بستگی دارد که برای نسبت عدد ثابت ۱۷۱ می‌باشد.

اجزای ماشین

اکسکاواتورهای چرخشی معمولا از موتور دیزل استفاده می کنند و بر روی چرخ زنجیر حرکت می کنند. این ماشین علاوه بر قسمت های عمومی مانند شاسی و اتاقک اپراتور دارای دو بازو یکی در جلو و دیگری در پشت است که در انتهای بازوی جلویی یک چرخ قرار دارد و بر روی آن تعدادی جام نصب شده است.بر روی هریک از بازوهای ماشین نوار نقاله ای نصب شده است که مواد استخراج شده توسط جام ها بر روی این نوار ها حمل می شوند.با توجه به اندازه و کاربرد این ماشین حجم هریک از جام های نصب شده می تواند تا ۴ مترمکعب حجم داشته باشد.تعداد جام ها از ۶ تا ۲۲ متغیر است.سرعت دوران می تواند تا ۴ دور در دقیقه برسد. قطر چرخ تا ۲۵ متر ، طول بازوی جلو تا ۷۰ متر و طول بازوی پست می تواند تا ۱۰۵ متر باشد.

 

شرایط استفاده

از این ماشین برای بارگیری مواد سست و نرم که ممکن است باطله یا مواد معدنی باشند استفاده می شود ولی مواد استخراجی نباید دارای قطعات بزرگ باشند. معمولا از این ماشین در مناطقی استفاده می شود که مواد ذاتا سست باشند ( مانند باطله های سطحی ). اکسکاواتور چرخشی هم برای استخراج سطحی و هم استخراج زیرزمینی استفاده می شود. شیوه کار اکسکاواتور چرخشی به این صورت است که در وضعیتی که چرخ در حال چرخش است با حرکت بازوی جلو ، چرخ به دیواره نزدیک شده و جام ها با دیواره برخورد می کنند و با چرخش بازو به چپ یا راست از یک پله استخراج انجام می شود.
از آنجا که در این ماشین جابجایی مواد با نوار نقاله انجام می شود لذا اگر لازم باشد تا مواد معدنی به فاصله دوری منتقل شومند معمولا از نوار نقاله استفاده می شود و به ندرت در این شرایط از کامیون و ریل استفاده می شود.شرایط مناسب برای استفاده از این ماشین بسیار مشابه دراگلاین است و در برحی پروژه ها مانند پروژه هایی که ماده معدنی به روش معدنکاری روبرداری استخراج می شود ممکن است لازم باشد تا بین این دو ماشین مقایسه هایی انجام شود.

انواع اکسکاواتور چرخشی
اکسکاواتور چرخشی از جمله ماشینهای چند صندوقه است. از هر یک از ماشینهای چند صندوقه
برای کاربرد خاص خود استفاده میشود ولی از دید کاربرد در معادن سطحی میتوان دو نوع از این ماشین را نام برد.
– اکسکاواتور چرخشی مجهز به ۲ چرخ
– اکسکاواتور چرخشی مجهز به ۳ زنجیر

نوع اول همان نوع معمول است که در توضیحات قبلی معرفی شد و معمولا برای استخراج از مکانی بالاتر از سطح استقرار ماشین استفاده می شود ولی نوع دوم معمولا در شرایطی استفاده می شود که استخراج از زیر سطح استقرار ماشین انجام می شود.

 

ماشین های همراه

یکی از ماشینهایی که معمولا با اکسکاواتور چرخشی همراه است پل حمل کننده متحرک است.این ماشین زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که لارم باشد تا مواد استخراج شده توسط اکسکاواتور به فاصله هایی که چند متری و یا چند ده متری ( بیش از حداکثر فاصله ممکن توسط آن ماشین است ) حمل شوند. در این شرایط پل حمل کننده متحرک بین اکسکاواتور و محل تخلیه قرار می گیرد و مواد را تا مسافتی بیشتر حمل می کند.

 

محاسبه توان عملیاتی

این ماشین دارای سیکل کار نیست و تولید آن پیوسته است. برای محاسبه توان عملیاتی این ماشین بر حسب تن در ساعت از رابطه زیر استفاده می شود.

B P = He× n ×ω × Bc × BF × D

که در این رابطه :
n تعداد جام های روی چرخ
ω سرعت دوران چرخ برحسب دور در دقیقه
توان عملیاتی حجمی اکسکاواتور چرخشی بسته به سایز ماشین ، شرایط بارگیری و شرایط محیطی ممکن است بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰مترمکعب در ساعت متغیر باشد.
عمر اکسکاواتور چرخشی در کتاب هارتمن ۱۹۹۲ ساعت بیان شده است.

 

شرکت های سازنده

یکی از شرکت های مهم تولید کننده اکسکاواتور چرخشی شرکت TAKRAF است ولی شرکت هایی چون O&K نیز در تولید این ماشین فعالیت دارند.

 

مزایا و معایب اکسکاواتور جام چرخشی

محسنات اکسکاواتورهای بیل چرخشی :
۱. با توجه به میزان تولید در قیاس با شاول‌ و دراگ لاین از جثه کوچکتری برخوردار است.
۲. ماشین به طور پیوسته کار می‌کند.
۳. قدرت لحظه ای مورد نیاز جهت بارگیری و حمل کم می‌باشد.
۴. از شعاع تخلیه زیاد برخوردار است و به گونه ای طراحی شده است که از بالا و پایین افق فعال معدن می‌توان بارگیری کند.
۵. می‌تواند مواد کنده شده از سینه کار را به داخل تراک، نوار نقاله یا واگن‌های قطار تخلیه کند.
۶. می‌تواند به طور مؤثری از ارتفاع‌های متفاوت باطله برداری کند.
۷. به دلیل ضربه‌های متوالی که به زغال وارد می‌کند می‌تواند آنها را به قطعات نسبتاً مناسب از نظر اندازه خرد کند به نحوی که برای کانه‌آرایی بیش از یک بار دیگر به کاهش اندازه نیاز نباشد.
۸. فشار کمی به سطح زمین وارد می‌کند، این فشار به طور معمول بین ۱۱ تا ۲۰ پی اس آی می‌باشند.
۹. امکان استخراج انتخابی وجود دارد که زغال را در بالا و پایین‌تر از افقی که برداشت می‌کند دمپ نامید.

معایب اکسکاواتورهای بیل چرخشی :
۱. ماشین بسیار پیچیده است و همین دلیل ضریب دسترسی به آن کوچک است.
۲. به دلیل تحرک کم از انعطاف‌پذیری کم برخوردار است.
۳. مواد با اندازه درشت را نمی‌تواند حمل کند.
۴. قیمت اولیه ماشین و هزینه تعمیر با توجه به تولید زیاد اند و به تیم تعمیر کار زیاد دارد.
۵. قیمت اولیه ماشین و هزینه تعمیر و قطر چرخ به گونه‌ای است که در استخراج زغال از بخش تحتانی ماشین با مشکل مواجه می‌باشد به همین دلیل توصیه آن است که ماشین بیل چرخشی برای استخراج زغال سنگهای ضخیم مورد استفاده قرار گیرد. ضخامت زغال سنگ حداقل باید ۷/۰ برابر قطر چرخ باشد.
۶. در موارد زیادی ماشین‌آلات متعددی نیاز است تا ماشین بتواند زغال سنگ های ضخیم را استخراج کند.

بزرگترین اکسکاواتور جام چرخشی جهان

Big digger bagger در حال حاضر بزرگترین بیل مکانیکی چرخشی حفاری در جهان می باشد که توانایی جابه جا کردن ۲۴۰۰۰۰ متر مکعب ماده در هر ۲۴ ساعت (۱۰۰۰۰متر مکعب در ساعت) را دارد. هرکدام از ۱۸ بیل آن ۶٫۶ متر مکعب گنجایش دارند و این بیل ها به راحتی می توانند در هر روز پنج زمین فوتبال را به عمق ۵۰ فوت را حفر نمایند.
بخش شاسی اصلی ۴۶ متر پهنا دارد و بر سه ردیف از زنجیر که هر ردیف شامل ۴ زنجیر است تکیه دارد هر زنجیر ۳٫۸ متر پهنا دارد.
شعاع چرخش این ماشین ۱۰۰ متر است. این ماشین همچنین بزرگترین ماشین زنجیری در جهان است که با نیروی خودش رانده می شود.

یک راه رفت وبرگشت مخصوص به منظور حرکت این ماشین در حومه شهر (فرانکفورت – آلمان) ایجاد شده است برای این ماشین حرکت کردن در یک خیابان حتی یک اتوبان ۱۰بانده غیر ممکن است. برای عبور این ماشین ۷٫۷ میلیون یورو بودجه گذاشته اند. بیل های بزرگ این ماشین بزرگترین وسیله حفاری در جهان هستند.
عمق حفر ۱۰۰متر است وزن این خاکبردار ۱۳۵۰۰ تن است سرعت آن فقط نیم کیلومتر بر ساعت است دو موتور قوی الکتریکی قدرت ۲۲۵۰۰ اسب بخار به این وسیله می دهند، و به این دلیل قوی ترین حفار با قدرت حرکت بر روی خودش است

نمایی از بزرگترین اکسکاواتور جهان – ساخت کشور آلمان

Excavator [www.mining-eng.ir] (7) Excavator [www.mining-eng.ir] (8)

 

برای دسترسی به بانک مقالات ، پایان نامه ها، گزارشهای کارآموزی و .... به سایت ما مراجعه نمایید.

 

 worldofdanesh.etl24.com

 

برچسب‌ها: مقاله ,

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

 
تبلیغات
[-Text1-]
منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری :
رمز عبور :

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آرشیو مطالب
تبادل لینک هوشمند
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان دنیای مقالات و نرم افزارها وآدرس http://worldofdanesh.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 59
:: کل نظرات : 4

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 24

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 64
:: باردید دیروز : 55
:: بازدید هفته : 64
:: بازدید ماه : 385
:: بازدید سال : 385
:: بازدید کلی : 12,640